Macaroni Kid Cleveland East Gold Daisy Award Winners are Here!
Everyone who voted was entered to win a Macaroni Kid Cleveland East Family Fun Pack including:
Congratulations to all of these amazing local businesses and organizations!
Everyone who voted was entered to win a Macaroni Kid Cleveland East Family Fun Pack including:
- 4 tickets to Great Lakes Science Center
- 4 tickets to Rock and Roll Hall of Fame and Museum
- 4 tickets to Cleveland Museum of Natural History
- 4 tickets to Cleveland Botanical Garden
- Family 4-pack of tickets to "Scrooge, the Musical" at The Fine Arts Association
- $25 Playmatters gift certificate
- ....and an outdoor fun pack!
Congratulations to all of these amazing local businesses and organizations!
The Winners!
Arts & Recreation
Best Bowling Alley
Winner: Freeway Lanes - Solon
Winner: Freeway Lanes - Solon
Runner-Up: The Corner Alley
Best Family-Friendly Gym
Winner: Mandel Jewish Community Center (JCC)
Runner-up: Lifetime Fitness
Best Festival
Winner: Parade the Circle
Runner-up: Blossom Time Festival
Best Kept Secret
Winner: Preston's H.O.P.E.
Best Kept Secret
Winner: Preston's H.O.P.E.
Runner-up: Goldfish Swim School
Best Indoor Play Center
Winner: Sky Zone Trampoline Park
Best Indoor Play Center
Winner: Sky Zone Trampoline Park
Runner-up: Fun 'n' Stuff
Best Library
Winner: Cleveland Heights-University Heights Public Library
Runner-up: Cleveland Public Library Main Branch
Best Library
Winner: Cleveland Heights-University Heights Public Library
Runner-up: Cleveland Public Library Main Branch
Best Miniature Golf
Winner: Fun 'n' Stuff
Winner: Fun 'n' Stuff
Runner-up: The Golf Dome
Best Movie Theater
Winner: Cedar Lee Theatre
Runner-up: Cinemark at Valley View
Best Museum
Winner: Cleveland Museum of Art
Runner-up: Great Lakes Science Center
Best Nature Center
Winner: Nature Center at Shaker Lakes
Winner: Nature Center at Shaker Lakes
Runner-up: Holden Arboretum
Best One Tank Family Road Trip
Winner: Cedar Point
Runner-up: Niagara Falls
Best Place to Take the Kids for the Afternoon
Winner: Preston's H.O.P.E.
Best Park
Winner: Preston's H.O.P.E.
Winner: Preston's H.O.P.E.
Runner-up: Cuyahoga Valley National Park
Best Place to Take the Kids for the Afternoon
Winner: Preston's H.O.P.E.
Runner-up: Cleveland Metroparks Zoo
Best Playdate
Winner: Preston's H.O.P.E.
Runner-up: Goldfish Swim School
Best Public Pool
Winner: Beachwood Aquatic Center
Best Public Pool
Winner: Beachwood Aquatic Center
Runner-up: Thornton Park, Shaker Heights
Best Rainy Day Visit
Winner: Great Lakes Science Center
Best Rainy Day Visit
Winner: Great Lakes Science Center
Runner-up: Rainforest, Cleveland Metroparks Zoo
Best Sports Venue
Winner: Progressive Field
Runner-up: Quicken Loans Arena
Best Sports Venue
Winner: Progressive Field
Runner-up: Quicken Loans Arena
Best Youth Theater
Winner: Playmakers Youth Theater (Mandel JCC)
Runner-up: Heights Youth Theatre
Classes
Best Art Class
Winner: Cleveland Museum of Art
Winner: Cleveland Museum of Art
Runner-up: Valley Art Center
Best Dance Class
Winner: Shaker Dance Academy
Runner-up: Studio J Academy of Dance
Best Dance Class
Winner: Shaker Dance Academy
Runner-up: Studio J Academy of Dance
Best Gymnastics Studio
Winner: The Little Gym, Shaker Heights
Winner: The Little Gym, Shaker Heights
Runner-up: Jump Start! Gymnastics
Best Kids Yoga
Winner: Mandel Jewish Community Center (JCC)
Best Kids Yoga
Winner: Mandel Jewish Community Center (JCC)
Runner-up: Chagrin Yoga
Best Martial Arts Studio
Winner: Master Marr's Taekwon-do
Best Martial Arts Studio
Winner: Master Marr's Taekwon-do
Runner-up: Asian Sun
Best Music Class
Winner: Kindermusik of Cleveland
Best Music Class
Winner: Kindermusik of Cleveland
Runner-up: The Music Settlement
Best Summer Camp
Winner: Mandel Jewish Community Center (JCC)
Winner: Mandel Jewish Community Center (JCC)
Runner-up: Summer at Laurel
Best Swim Lessons
Winner: Mandel Jewish Community Center (JCC)
Winner: Mandel Jewish Community Center (JCC)
Runner-Up: Goldfish Swim School
Let's Eat
Best Candy Store
Winner: Malley's Chocolates
Winner: Malley's Chocolates
Runner-up: Chagrin Falls Popcorn Shop
Best Custom Cookies
Winner: On the Rise
Best Custom Cookies
Winner: On the Rise
Runner-up: Casa Dolce
Best Cupcakes
Winner: White Flower Cake Shoppe
Best Cupcakes
Winner: White Flower Cake Shoppe
Runner-up: Main Street Cupcakes
Best Family-Friendly Restaurant
Winner: Yours Truly
Best Family-Friendly Restaurant
Winner: Yours Truly
Runner-up: Tommy's
Best Frozen Treats
Winner: Mitchell's Ice Cream
Best Frozen Treats
Winner: Mitchell's Ice Cream
Runner-up: East Coast Custard
Best Tea Room
Winner: Ritz Carlton
Best Tea Room
Winner: Ritz Carlton
Runner-up: Sister's Tea Room
Best Pizza
Winner: Dewey's Pizza
Best Pizza
Winner: Dewey's Pizza
Runner-up: Geraci's Restaurant
Best Place to Buy Healthy Food
Winner: Whole Foods Markets
Best Place to Buy Healthy Food
Winner: Whole Foods Markets
Runner-up: Trader Joe's
Shopping & Services
Best Arts & Craft Supplies
Winner: Michael's
Runner-up: Pat Catan's
Best Baby Boutique
Winner: StrollerMama
Winner: Michael's
Runner-up: Pat Catan's
Best Baby Boutique
Winner: StrollerMama
Runner-up: Pinwheel Kids
Best Bicycle Shop
Winner: Eddy's Bike Shop
Best Bicycle Shop
Winner: Eddy's Bike Shop
Runner-up: Solon Bicycle
Best Children's Consignment
Winner: Once Upon a Child
Best Children's Consignment
Winner: Once Upon a Child
Runner-up: The Big Red Wagon
Best Children's Gift Shop
Winner: Playmatters
Runner-up: LEGO Store
Best Children's Resale Event
Winner: The Big Red Wagon
Runner-up: Solon Budget Bin (tie)
Runner-up: KidsFest & Flea Market (tie)
Best Comic Book Shop
Winner: Big Fun
Runner-up: Mr. Cards & Comics
Best Children's Gift Shop
Winner: Playmatters
Runner-up: LEGO Store
Best Children's Resale Event
Winner: The Big Red Wagon
Runner-up: Solon Budget Bin (tie)
Runner-up: KidsFest & Flea Market (tie)
Best Children's Resale Shop
Winner: Once Upon a Child
Winner: Once Upon a Child
Runner-up: Grow Outs
Best Comic Book Shop
Winner: Big Fun
Runner-up: Mr. Cards & Comics
Best Custom Hair Accessories
Winner: Cuts N Curls
Runner-up: Daniea's House of Hair
Best Daycare
Winner: Mandel Jewish Community Center (JCC) (tie)
Runner-up: The Goddard School of Chagrin Falls
Best Family Photographer
Winner: Little Boo Photography
Best Family Photographer
Winner: Little Boo Photography
Runner-up: MotoPhoto and Portrait Studio (Shaker Heights)
Best Kids Cut
Winner: Cuts N Curls
Best Kids Cut
Winner: Cuts N Curls
Runner-up: Ladies & Gentlemen
Best Preschool
Winner: Mandel Jewish Community Center (JCC)
Best Preschool
Winner: Mandel Jewish Community Center (JCC)
Runner-up: Laurel School
We Like to Party
Best Children's Entertainer
Winner: Jungle Terry
Winner: Jungle Terry
Runner-up: Flower Clown
Best Party Planner
Winner: Party Couture
Runner-up: Flower Entertainment
Best Party Planner
Winner: Party Couture
Runner-up: Flower Entertainment
Best Party Rental
Winner: Mandel Jewish Community Center (JCC)
Winner: Mandel Jewish Community Center (JCC)
Runner-up: Cuts N Curls
Best Party Venue
Winner: Mandel Jewish Community Center (JCC)
Runner-up: Goldfish Swim School
Best Party Venue
Winner: Mandel Jewish Community Center (JCC)
Runner-up: Goldfish Swim School